Tork Peakserve&Reg Continuous&Trade Paper Hand Towel Dispenser Black H5
Login to View Prices
Tork PeakServe® Continuous™ Paper Hand Towel Dispenser Black H5 – Tork PeakServe® Continuous™ Hand Towel Dispenser Black H5, High Capacity, Elevation Range, 552528
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Poland |
| Height | 28.7" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 2100 x Towel |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | TORK |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | PeakServe Continuous Paper Hand Towel Dispenser Black H5 |
| Product Line | PeakServe |
| Manufacturer Part Number | 552528 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PeakServe Continuous Paper Towel Dispenser overcomes the challenges of high-traffic restrooms: maintaining with paper towel shortages, jams and the need for frequent refilling that creates long waits for guests. It uses compressed hand towels to deliver 250 percent more capacity in a slim, ADA-compliant design. It dispenses a towel in 3 seconds and has a high capacity with 2, 100 towels. Efficient system saves staff time with a flexible refill system, allowing them to refill the dispenser at any time. Improve the flow in restrooms with the smooth and easy, patented Continuous system. Fill this plastic dispenser with Tork PeakServe Continuous Paper Towel Refill White H5 Advanced 105065. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072472.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Additional Information | <p>Advantages at a glance:</p> <ul> <li>250% more capacity delivering 2, 100 towels in a slim dispenser</li> <li>For restrooms with high and peak visitor frequency</li> <li>Smooth and easy dispensing in 3 seconds</li> <li>Compressed bundles save space in storage rooms and on cleaning carts</li> <li>Continous&trade, hand towel system ensures a towel is always available</li> <li>Compatible with Tork EasyCube&trade, facility management software</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
Tork Peakserve&Reg Continuous&Trade Paper Hand Towel Dispenser Black H5
Login to View Prices
Tork PeakServe® Continuous™ Paper Hand Towel Dispenser Black H5 – Tork PeakServe® Continuous™ Hand Towel Dispenser Black H5, High Capacity, Elevation Range, 552528
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Poland |
| Height | 28.7" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 2100 x Towel |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | TORK |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | PeakServe Continuous Paper Hand Towel Dispenser Black H5 |
| Product Line | PeakServe |
| Manufacturer Part Number | 552528 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PeakServe Continuous Paper Towel Dispenser overcomes the challenges of high-traffic restrooms: maintaining with paper towel shortages, jams and the need for frequent refilling that creates long waits for guests. It uses compressed hand towels to deliver 250 percent more capacity in a slim, ADA-compliant design. It dispenses a towel in 3 seconds and has a high capacity with 2, 100 towels. Efficient system saves staff time with a flexible refill system, allowing them to refill the dispenser at any time. Improve the flow in restrooms with the smooth and easy, patented Continuous system. Fill this plastic dispenser with Tork PeakServe Continuous Paper Towel Refill White H5 Advanced 105065. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072472.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Additional Information | <p>Advantages at a glance:</p> <ul> <li>250% more capacity delivering 2, 100 towels in a slim dispenser</li> <li>For restrooms with high and peak visitor frequency</li> <li>Smooth and easy dispensing in 3 seconds</li> <li>Compressed bundles save space in storage rooms and on cleaning carts</li> <li>Continous&trade, hand towel system ensures a towel is always available</li> <li>Compatible with Tork EasyCube&trade, facility management software</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |












