Tork High-Capacity Toilet Paper Roll White T26 – Tork High-Capacity Toilet Paper Roll White T26, Advanced, 2-Ply, 36 x 1000 sheets, 110292A
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 3.75" |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:</b></p> <ul> <li>555620</li> <li>555628</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.65" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | TORK |
| Features | Embossed |
| Length | 312.5 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | High-Capacity Toilet Paper Roll White T26 |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 110292A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | T26 High-Capacity Bath Tissue Roll provides hygienic dispensing while reducing waste and maintenance expense. It enhances image to everyday washrooms with limited space. High-capacity, two-ply rolls eliminate service outages. They are embossed for bulk and softness, but break up rapidly in plumbing systems, reducing blockages. Easy Carry Handle makes transport and storage simple. Rolls are compatible with Tork T26 Twin Toilet Paper Roll Dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072505.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 5.40" |
| Weight (Approximate) | 9.22 oz |
Tork High-Capacity Toilet Paper Roll White T26 – Tork High-Capacity Toilet Paper Roll White T26, Advanced, 2-Ply, 36 x 1000 sheets, 110292A
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 3.75" |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:</b></p> <ul> <li>555620</li> <li>555628</li> </ul> |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.65" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | TORK |
| Features | Embossed |
| Length | 312.5 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | High-Capacity Toilet Paper Roll White T26 |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 110292A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | T26 High-Capacity Bath Tissue Roll provides hygienic dispensing while reducing waste and maintenance expense. It enhances image to everyday washrooms with limited space. High-capacity, two-ply rolls eliminate service outages. They are embossed for bulk and softness, but break up rapidly in plumbing systems, reducing blockages. Easy Carry Handle makes transport and storage simple. Rolls are compatible with Tork T26 Twin Toilet Paper Roll Dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072505.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 5.40" |
| Weight (Approximate) | 9.22 oz |










