TORK Hand Towel Roll, White, Universal – 1 Ply – 7.88″ x 800 ft – 7.80″ Roll Diameter – White – Easy to Use, Embossed – For Hand – 1 Roll
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Hand Towel Dispensers:</b></p> <ul> <li>83TR</li> <li>84TR</li> <li>86ECO</li> <li>87T<br /><br /></li> </ul> |
| Quality Level | Universal |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.93" |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Width | 7.9" |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Embossed |
| Length | 800 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Hand Towel Roll White H21 |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | RB8002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Universal Hand Towel Rolls offer the perfect combination of performance and value. Easy-to-use design can be loaded and maintained quickly for simple use. One-ply, embossed design enhances the feel and maximizes absorbency. Long-lasting roll minimizes maintenance costs while maximizing service. General towels are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities. Rolls are compatible with Tork Hand Towel Roll Dispensers (not included). |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 7.80" |
| Weight (Approximate) | 3.85 lb |








