TORK Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue – 2 Ply4″ – 1000 Sheets/Roll – 4.75″ Roll Diameter – White – Coreless – For Bathroom, Washroom – 1000 / Roll
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:<br /></b></p> <ul> <li>473200</li> <li>473208</li> </ul> |
| Sheets Per Roll | 1000 |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Coreless |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 472880 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue offers twice the capacity for fewer maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. High-capacity rolls allow you to manage waste effectively and responsibly with less trash to remove and more time for the other tasks. Two-ply bath tissue is perfect for low to medium-traffic washrooms with high focus on guest satisfaction. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072461.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 4.75" |
| Weight (Approximate) | 10.63 oz |
TORK Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue – 2 Ply4″ – 1000 Sheets/Roll – 4.75″ Roll Diameter – White – Coreless – For Bathroom, Washroom – 1000 / Roll
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork Dispensers:<br /></b></p> <ul> <li>473200</li> <li>473208</li> </ul> |
| Sheets Per Roll | 1000 |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | TORK |
| Features | Coreless |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 472880 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Advanced Coreless High Capacity Bath Tissue offers twice the capacity for fewer maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. High-capacity rolls allow you to manage waste effectively and responsibly with less trash to remove and more time for the other tasks. Two-ply bath tissue is perfect for low to medium-traffic washrooms with high focus on guest satisfaction. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067072461.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 4.75" |
| Weight (Approximate) | 10.63 oz |






