Tops Docket Diamond Writing Tablet – Jrlegal

Login to View Prices
TOPS Docket Diamond Writing Tablet – Jr.Legal – 50 Sheets – Double Stitched – 24 lb Basis Weight – Jr.Legal – 5″ x 8″ – 8″ x 5″ – White Paper – Perforated, Rigid, Acid-free – 4 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 5" x 8" |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 24 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Double Stitched |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | TOPS |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Name | Docket Diamond Writing Tablet – Jr.Legal |
| Product Line | Docket |
| Manufacturer Part Number | 63981 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Docket Diamond Writing Tablet contains superior, 24 lb. premium stationary with professional, fine laid finish, 25 percent cotton content and distinct watermark. Letr-Trim perforation at the top allows clean and easy sheet removal. Binding at the top is double-stitched for added durability. Top binding is ideal for both right-handed and left-handed writers. Extra-strong, 60 point chipboard backer provides writing support when away from a desk. Each tablet contains 50 sheets of heavyweight, 24 lb. acid-free paper. Each sheet is junior legal-ruled with 9/32" line spacings and a 1" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Box |
| Thickness | 1.8" |









