TI-15 Explorer Elementary Calculator, 11-Digit LCD
Login to View Prices
Helps students develop skills in addition, subtraction, powers, and answer format. Makes connections between classroom learning and real world situations. Backspace and edit capabilities. Operates in well-lighted areas using solar and in other light settings using battery.Package Includes: Case
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 6.70 × 9.70 in |
| Package Includes | Case |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Levels of Parentheses | 23 |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Base Number Calculations | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Fraction/Decimal Conversion | Yes |
| Double Zero Key | No |
| Polar-Rectangular Conversio | No |
| Grand Total Key | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Fraction Calculations | Yes |
| Calculators Display Type | LCD |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Backspace Key | No |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Key(s) | No |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Decimal Function | No |
| +/- Switch Key | No |
| Ship Class Code | J |
| Display Characters Height | 12.5 mm |
| Display Characters x Displa | 11 x 2 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Time-Value-of-Money | No |
| Time/Date | No |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Markup/Down Key | No |
| Square Root Key | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Amortization | No |
| Confidence Interval Calcula | No |
| Case | Hard Case |
| Currency Exchange Function | No |
| Number of Display Digits | 11 |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Replacement Batteries | CR2025 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033317196159 |
| MPN | 15/PWB/2L1/A |
| Brand | Texas Instruments |











Reviews
There are no reviews yet.