Tekk Protection Multipurpose Respirator Replacement Cartridges
Login to View Prices
Tekk Protection Multipurpose Respirator Replacement Cartridges – Liquid, Gases, Vapor Protection – Pink – 2 / Pack
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Safety Mask Cartridge |
| Product Color | Pink |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.3" |
| Depth | 4.60" |
| Certifications & Standards | NIOSH |
| Brand Name | Tekk Protection |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Multipurpose Respirator Replacement Cartridges |
| Protection Type | Vapor |
| Manufacturer Part Number | 60923HB1C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protection Replacement Cartridges are designed for use with 3M 6000 or 7500 Series half-facepiece respirators (sold separately) for professional removal of certain mold, lead and sprays from coatings and sealants. Cartridges are NIOSH approved and offer at least 99.7 percent efficiency against solid and liquid aerosols, including oils. Easy-to-use replacement cartridges are a great choice in respiratory protection for the professional. Cartridges and respirators are not recommended for Do-it-Yourself applications.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Weight (Approximate) | 11.52 oz |












