Tasty tea in convenient K-Cups® delivers consistent quality with the perfect water to tea ratio for optimal balance of flavor and aroma. Brews in less than a minute. Easy to use K-Cups® are designed for use with the Keurig® K-Cup® brewing system.
Additional information
| Weight | 0.4370 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.73 × 6.06 × 4.73 in |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Beverage Type | Herbal Tea |
| Flavor | Lemon and Ginger |
| Volume Capacity | 0.11 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Keurig® K-Cup® System |
| Product Packaging | K-Cup® |
| Kosher | Yes |
| Global Product Type | Tea K-Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 070177895563 |
| MPN | TNA89556 |
| Brand | TWININGS® |










Reviews
There are no reviews yet.