Surface Preparation Pad, 17″ Diameter, Maroon, 10/Carton
Login to View Prices
Aggressively scrubs finishes in preparation for recoating using only neutral cleaner or water. Use with rotary or automatic floor machines for heavy duty scrubbing for two to four coat removal prior to recoating. Safe for use on wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications.
Additional information
| Weight | 3.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 17.50 × 4.25 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Non-Woven Fiber |
| For Use With | Swing Machines |
| Applicable Material | Wood |
| Global Product Type | Scrub/Strip Floor Pads |
| Color(s) | Maroon |
| Color Family | Red |
| Ship Class Code | B |
| Floor Pads Application | Scrubbing |
| Diameter | 17" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051141232768 |
| MPN | SPP17 |
| Brand | Scotch-Brite™ |








Reviews
There are no reviews yet.