StyleWorks Paris Lounge Chair – 4-star Base – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | StyleWorks |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 4 |
| Seat Width | 24" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Thickness | 1.25" |
| Chair/Seat Type | Lounger Chair |
| Maximum Seat Height | 15.50" |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 30" |
| Base Shape | 4-star |
| Back Depth | 30" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.5" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 31" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | StyleWorks |
| Features | Auto-return |
| Manufacturer | StyleWorks |
| Product Name | Paris Lounge Chair |
| Product Line | Paris |
| Application/Usage | Lounge |
| Manufacturer Part Number | SW60511019 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paris Lounge Chair makes a bold expression of fun and comfort. The Parisian style features four-star swivel base that includes an auto-return-to-center mechanism. Upholstered in wool-felt fabric in a flannel gray that adapts to any design environment. The 1-1/4" thick seat measures 24" wide x 19" deep x 15-1/2" high. Back size is 30" wide x 30" deep x 17" high. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
StyleWorks Paris Lounge Chair – 4-star Base – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | StyleWorks |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 4 |
| Seat Width | 24" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Thickness | 1.25" |
| Chair/Seat Type | Lounger Chair |
| Maximum Seat Height | 15.50" |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 30" |
| Base Shape | 4-star |
| Back Depth | 30" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.5" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 31" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | StyleWorks |
| Features | Auto-return |
| Manufacturer | StyleWorks |
| Product Name | Paris Lounge Chair |
| Product Line | Paris |
| Application/Usage | Lounge |
| Manufacturer Part Number | SW60511019 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paris Lounge Chair makes a bold expression of fun and comfort. The Parisian style features four-star swivel base that includes an auto-return-to-center mechanism. Upholstered in wool-felt fabric in a flannel gray that adapts to any design environment. The 1-1/4" thick seat measures 24" wide x 19" deep x 15-1/2" high. Back size is 30" wide x 30" deep x 17" high. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |








