StyleWorks London Midback Task Chair – Dark Gray Fabric Seat – Mid Back – 5-star Base – Multicolor – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | StyleWorks |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20.25" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 2.25" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | Dark Gray |
| Minimum Seat Height | 17.50" |
| Maximum Seat Height | 20.50" |
| Back Height | 27" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Back Depth | 21" |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Multicolor |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.5" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 28" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | StyleWorks |
| Features | Stain Resistant |
| Manufacturer | StyleWorks |
| Product Name | London Midback Task Chair |
| Product Line | London |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | SW60501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>London Midback Task Chair features an elegant, sculptural frame profile equipped with modern day functionality and practicality for any office space. Silver-colored mesh back is equipped with adjustable lumbar support for cradling comfort. Fabric-upholstered, cushioned seat in Dark Grey slides and adjusts in height from 17-1/2" to 20-1/2". This 2-1/4" thick, waterfall seat is made with molded foam. Wide padded arms adjust in width and height. Other functions include synchronous multifunctional mechanism and tilt-locking with tension mechanism. Dual-floor casters roll smoothly on hard floors and carpets. Nylon frame and five-star base are off-white to complement the back and seat color that can be changed to suit your style with a stain-resistant slipcover in eight other colors (sold separately). Seat measures 20-1/4" wide x 19-1/2" deep. Back size is 20" wide x 21" deep x 27" high. Arm pad width is 4". Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
StyleWorks London Midback Task Chair – Dark Gray Fabric Seat – Mid Back – 5-star Base – Multicolor – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | StyleWorks |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20.25" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 2.25" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | Dark Gray |
| Minimum Seat Height | 17.50" |
| Maximum Seat Height | 20.50" |
| Back Height | 27" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Back Depth | 21" |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Multicolor |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 40.5" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 28" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | StyleWorks |
| Features | Stain Resistant |
| Manufacturer | StyleWorks |
| Product Name | London Midback Task Chair |
| Product Line | London |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | SW60501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>London Midback Task Chair features an elegant, sculptural frame profile equipped with modern day functionality and practicality for any office space. Silver-colored mesh back is equipped with adjustable lumbar support for cradling comfort. Fabric-upholstered, cushioned seat in Dark Grey slides and adjusts in height from 17-1/2" to 20-1/2". This 2-1/4" thick, waterfall seat is made with molded foam. Wide padded arms adjust in width and height. Other functions include synchronous multifunctional mechanism and tilt-locking with tension mechanism. Dual-floor casters roll smoothly on hard floors and carpets. Nylon frame and five-star base are off-white to complement the back and seat color that can be changed to suit your style with a stain-resistant slipcover in eight other colors (sold separately). Seat measures 20-1/4" wide x 19-1/2" deep. Back size is 20" wide x 21" deep x 27" high. Arm pad width is 4". Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |















