StrongHolder Molded Fiber Food Trays, 1-Compartment, 9 x 12 x 1, Beige, Paper, 250/Carton
Login to View Prices
Reliable molded fiber food trays with extra-strong grease absorbers. Sturdy and easy to handle. Compact and stackable.
Additional information
| Weight | 16.5706 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.31 × 20.38 × 13.31 in |
| Height | 12" |
| Material Type | Paper |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 1" |
| Color(s) | Beige |
| Material(s) | Molded Fiber |
| Global Product Type | Food Trays |
| Compliance Standards | Cedar Grove Composting Approved |
| Width | 9" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 100% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Food Container Type | Tray |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 037700208153 |
| MPN | 20815 |
| Brand | Chinet® |








Reviews
There are no reviews yet.