Stretch Film w/Cushioned Handles, 20″ x 1,000 ft, 20 mic (80-Gauge), 4/Carton
Login to View Prices
Preattached cushioned handles are comfortable and make application easy. Wrap pallet loads to ensure safe and secure delivery. Self-adhering-each layer of film clings to the next for added strength. Protects shipments from water, dirt and damage caused by excess movement.
Additional information
| Weight | 28.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.00 × 8.00 × 8.00 in |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Self-Adhering | Yes |
| Pallet Type | B and C |
| Global Product Type | Stretch Film Handwraps |
| Pallet Load Type | Type C (Irregular) |
| Compliance Standards | Approved by the U.S. Postal Service |
| Thickness/Gauge | 20 Micron/80-Gauge |
| Length | 1,000 ft |
| Width | 20" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547621226 |
| MPN | UNV62122 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.