Storex Wiggle Stool – Rounded Base – Blue – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Chair/Seat Type | Wobble Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Base Shape | Rounded |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 18.4" |
| Width | 13" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Handle |
| Length | 13" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Wiggle Stool |
| Application/Usage | Student |
| Manufacturer Part Number | 00301U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile Wiggle Stool gives you the freedom to move while you sit. Soft, extra-thick cushion provides comfort and support for all-day use. Integrated handles allow easy carrying, even for smaller children. Seat height adjusts between 12" and 18". Selectable heights include 12", 14", 16" or 18". Tamperproof height adjustment prevents distractions. Base is angled for improved posture, balance and stability. Rubberized, nonslip base provides increased stability even when tipped over. No-spin base aids focus and promotes a distraction-free environment. |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Limited Warranty | 90 Day |
Storex Wiggle Stool – Black – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Chair/Seat Type | Wobble Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Seat Feature | Padded |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 18.4" |
| Width | 13" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Angled Base |
| Length | 13" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Wiggle Stool |
| Manufacturer Part Number | 00300U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile Wiggle Stool gives you the freedom to move while you sit. Soft, extra-thick cushion provides comfort and support for all-day use. Integrated handles allow easy carrying, even for smaller children. Seat height adjusts between 12" and 18". Selectable heights include 12", 14", 16" or 18". Tamperproof height adjustment prevents distractions. Base is angled for improved posture, balance and stability. Rubberized, nonslip base provides increased stability even when tipped over. No-spin base aids focus and promotes a distraction-free environment. |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Limited Warranty | 90 Day |








