Storex Stacking Wall Pocket – 1 Pocket(s) – 7″ Height x 4″ Width16″ Length – Stackable – Clear – Poly – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Wall Pocket |
| Total Number Of Pockets | 1 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Poly |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Storex |
| Features | PVC-free |
| Length | 16" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Stacking Wall Pocket |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 70207U06C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Maximize your home or office storage with this stacking wall pocket. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper – big or small – will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with legal-size items.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Stacking Wall Pocket</li> <li>Wall Anchors</li> <li>Screws</li> <li>Double Sided Tape</li> <li>Pocket Clips</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Storex Stacking Wall Pocket – 1 Pocket(s) – 7″ Height x 4″ Width13″ Length – Stackable – Clear – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Wall Pocket |
| Total Number Of Pockets | 1 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Storex |
| Features | PVC-free |
| Length | 13" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Stacking Wall Pocket |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 70213U06C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Maximize your home or office storage with this stacking wall pocket. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper – big or small – will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Stacking Wall Pocket</li> <li>Mounting Brackets</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
Storex Stacking Wall Pocket – 1 Pocket(s) – 7″ Height x 4″ Width13″ Length – Stackable – Smoke – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Wall Pocket |
| Total Number Of Pockets | 1 |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Storex |
| Features | PVC-free |
| Length | 13" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Stacking Wall Pocket |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 70220U06C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Maximize your home or office storage with this stacking wall pocket. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper – big or small – will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Stacking Wall Pocket</li> <li>Mounting Brackets</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |



















