Storex Archive Files Storage Box – External Dimensions: 15.1″ Width x 24.3″ Depth x 11.4″Height – Media Size Supported: Letter – Heavy Duty – Stackable – Polypropylene – Black, Gray – For File – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Exterior Material | Polypropylene |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Canada |
| Strength | Heavy Duty |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.4" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 24.3" |
| Case Style | Drawer |
| Brand Name | Storex |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Model | 61106U01C |
| Product Name | Archive Files Storage Box |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 61106U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rugged and reliable, this plastic archive box is designed with functionality in mind. Deep drawer holds letter-size folders. Boxes feature insert tabs to let you safely stack them up to 10 units tall. Durable construction is lightweight and mobile.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Stackable | Yes |
| Limited Warranty | 90 Day |













