Sterling Rubber Bands, Size 10, 0.03″ Gauge, Crepe, 1 lb Box, 5,000/Box
Login to View Prices
364 in stock
SKU:
ALL24105
Categories: Office, Tape, Adhesives & Fasteners
Featuring an excellent count per pound, Sterling® Rubber Bands are a great value for all your needs. A high percentage of natural-rubber latex delivers a reliable stretch with a moderately firm hold. From the office to the home to the workshop, these bands are recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 4.75 × 3.38 in |
| Band Trade Size | 10 |
| Approximate Band Count | 5,000 |
| Band Length | 1.25" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Band Breaking Strength | 6 lb |
| Band Width | 0.06" |
| Global Product Type | Standard Rubber Bands |
| Band Gauge | 0.03" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Max Band Elongation | 750% |
| Band Color | Crepe |
| Band Material | Latex Rubber |
| Compliance Standards | Meets Federal Specification AA-131-B |
| Max Band Elasticity | 2,375 psi |
| Band Box Size | 1 lb |
| UPC | 071815241056 |
| MPN | 24105 |
| Brand | Alliance® |
Be the first to review “Sterling Rubber Bands, Size 10, 0.03″ Gauge, Crepe, 1 lb Box, 5,000/Box” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.