Startechcom Usb Wifi Adapter – Ac600 – Dual-Band Nano Usb Wireless Network Adapter – 1t1r 80211ac Wi-Fi Adapter – 24ghz 5ghz
Login to View Prices
StarTech.com USB WiFi Adapter – AC600 – Dual-Band Nano USB Wireless Network Adapter – 1T1R 802.11ac Wi-Fi Adapter – 2.4GHz / 5GHz – Add reliable wireless connectivity to your laptop or desktop computer, compatible with both 2.4GHz and 5GHz networks – USB WiFi Adapter – AC600 – Dual-Band Nano USB Wireless Network Adapter – 1T1R 802.11ac Wi-Fi Adapter – USB 2.0 Nano Wireless
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.7" |
| Wireless Transmission Speed | 600 Mbit/s |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB Wi-Fi Adapter – AC600 – Dual-Band Nano Wireless Adapter |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2008 R2, 2012, 2016, 2019</li> <li>Mac OS X®, 10.6 to 10.14 </li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | USB433ACD1X1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This USB Wi-Fi®, adapter adds dual-band wireless connectivity to your laptop, tablet or desktop computer, and features a compact nano-sized form factor. It makes it easy to replace or upgrade your computer's existing wireless capability with access to both 2.4GHz and 5GHz Wi-Fi®, networks.</p> <p><b>Wireless connectivity you can count on</b></p> <p>The dual-band USB Wi-Fi adapter adds reliable Wireless-AC connectivity to your laptop, tablet or desktop computer. As bandwidth-intensiveapplications such as online conferencing, HD video streaming, file transfers and gaming becomemore demanding, the USB Wireless-AC adapter provides greater speed and range for your office or home wireless network. The dual-band Wi-Fi adapter supports maximum data rates of up to 433 Mbps on the less congested 5GHz band, plus up to 150Mbps on the 2.4GHz band.</p> <p><b>Conveniently small form factor</b></p> <p>The USB nano wireless adapter features a compact form factor, so you can plug it into your laptop or tablet with minimal obstruction. The perfect accessory for your laptop, the Wi-Fi adapter is so compact that you can leave it plugged in without worrying about it getting in the way or snagging on something while you'reon the go.</p> <p><b>Versatile use</b></p> <p>The versatile network adapter features a 1T1R (1transmitter, 1receiver) antennadesign. To integrate with all of your networking devices, the USB 802.11ac adapter is backward compatible with 802.11a/b/g/n networks. The USB Wi-Fi adapter supports USB 2.0 for wide compatibility.</p> <p>The USB433ACD1X1 is backed by a StarTech.com 2-year warranty, with free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>USB Wi-Fi Adapter – AC600 – Dual-Band Nano Wireless Adapter</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |











