Startechcom Usb C Dock Triple 4k Monitor Usb-C Docking Station with Dp 14 & Dsc 2x Displayport & 1x Hdmi 100w Pd 6x Usb (2x 10gbps)
Login to View Prices
StarTech.com USB C Dock, Triple 4K Monitor USB-C Docking Station with DP 1.4 & DSC, 2x DisplayPort & 1x HDMI, 100W PD, 6x USB (2x 10Gbps) – USB-C docking station 10Gbps – Dual or Triple Monitor MST USB C Dock 4K 60Hz (2x DisplayPort and 1x HDMI) DP 1.4 Alt-Mode w/ DSC/HBR3 – 100W Power Delivery, SD slot, Ethernet – Windows-based laptops – 2xA 5Gbps, 2xA (USB 2.0), 2xC 10Gbps – Driverless
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Memory Card Reader | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | Yes |
| Number Of HDMI Ports | 1 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number Of USB Ports | 6 |
| Number Of Displays Supported | 3 |
| Number Of DisplayPorts | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Number Of RJ 45 Ports | 1 |
| Brand Compatibility | |
| Kensington Security Slot | Yes |
| USB Type C | Yes |
| USB Type C Detail | 2 x USB Type-C (Fast-Charge, 24 pin) USB 3.0, 1 x USB 3.1 USB Type C (10 pin, Gen 2, 10 Gbps) |
| Number Of USB Type C Ports | 2 |
| Number Of USB Type A Ports | 4 |
| Number Of USB 3.1 Type C Ports | 1 |
| Number Of USB 3.1 Gen 1 Type | 2 |
| Product Color | Space Gray |
| Supported Resolutions | 1600 x 900 |
| USB Type A | Yes |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Memory Card Supported | SD |
| Country Of Origin | Thailand |
| Height | 1.20" |
| Width | 3.50" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Operating System Supported | ChromeOS |
| Compatibility | <b>Compatible Notebook/Tablet PC:</b><br /> <ul> <li>Lenovo X1 Carbon</li> <li>Lenovo ThinkPad P Series</li> <li>Dell Latitudes Series</li> <li>Dell Precision Series</li> <li>Dell XPS 15</li> <li>HP Spectre</li> <li>HP ZBook</li> <li>Google Chromebook</li> </ul> |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Docking Station |
| Device Supported | Notebook/Tablet/Workstation/Monitor |
| Manufacturer Part Number | DK31C2DHSPD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This USB-C Gen 2 10Gbps docking station turns your USB-C ®, or Thunderbolt&trade, 3 Windows laptop or Chromebook into a powerful workstation. A USB 3.2 Gen 2 Type-C dock features everything you need, from triple video outputs up to 4K 60Hz to 10Gbps USB-C &, USB-A downstream peripheral ports to 100W Power Delivery.</p> <p><b>HDMI &, DisplayPort for Multiple Monitor Outputs</b></p> <p>This USB-C Gen 2 docking station with DP 1.4 and HDMI 2.0 HBR3 support, is a perfect choice for dual or triple monitor setup, supporting up to triple 4K 30Hz nearly uncompressed video resolution output, with two DisplayPort and one HDMI outputs. Maximum dual and triple 4K display performance is supported on USB-C 11th Gen Intel-based (DP 1.4 HBR3 with DSC support) Windows Thunderbolt 3 or USB-C laptops, but backwards compatibility to older laptop generations and lower resolution monitor requirements.</p> DP 1.4 HBR3 with DSC Enabled DP 1.4 HBR3 (without DSC) DP 1.2 HBR2 <p>Triple Display</p> Up to 4096 x 2160 @ 30Hz Up to 1920 x 1080 @ 60Hz Up to 1600 x 900 @ 60Hz Dual Display <p>Up to 4096 x 2160 @ 60Hz*</p> *HDMI port + DP port or 2 DP ports Up to 2560 x 1440 @ 60Hz Up to 1920 x 1080 @ 60Hz Single Display Up to 4096 x 2160 @ 60Hz Up to 3840 x 2160 @ 60Hz Up to 3840 x 2160 @ 30Hz <p><b>Power &, Charge with 100W Power Delivery</b></p> <p>Power and charge USB-C/Thunderbolt 3 workstation laptops &, ultrabooks with 100 watt power delivery, to keep high performance laptops sufficiently charged during heavy productivity usage.</p> <p>Charge smartphones and other devices with USB-C downstream charging ports featuring BC 1.2 charging specification. Fast-charge ports support always-on charging so devices will charge whether or not a host laptop is connected.</p> <p><b>Integrated 6-Port USB Hub &, SD Card Reader</b></p> <p>This USB-C Gen 2 docking station features 6 downstream USB ports in total to connect USB peripherals and an SD (4.0) card reader for media storage.</p> <ul> <li>2x USB-C 3.2 Gen 2 – 10 Gbps (BC 1.2 Fast-Charge + Aways-On)</li> <li>2x USB-A 3.2 Gen 1 – 5 Gbps</li> <li>2x USB-A 2.0 – 480 Mbps</li> <li>SD 4.0 Card Reader</li> </ul> <p>Also included, is a gigabit Ethernet port with PXE Boot, as well as 4-position TRRS stereo audio for a headset and mic.</p> <p><b>Additional Security Features</b></p> <p>This USB-C docking station comes with plenty of security features two K-slots for a Kensington style laptop lock.</p> <p><b>Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application</b></p> <p>Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:</p> <ul> <li> <p><b>Advanced Windows Layout Utility</b>: To setup and save custom windows layouts.</p> </li> <li> <p><b>Mac Address Pass-Through Utility</b>: To improve network security.</p> </li> <li> <p><b>USB Event Monitoring Utility</b>: To track and log connected USB devices</p> </li> <li> <p><b>Wi-Fi Auto Switch Utility</b>: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.</p> </li> </ul> <p>For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: http://www.StarTech.com/Connectivity-Tools</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1068581415.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Docking Station</li> <li>AC Adapter</li> <li>2 x Power Cable NA/JP &, ANZ</li> <li>1 x USB-C Cable (1 m)</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Weight (Approximate) | 10.60 oz |










