Startechcom Usb C Audio & Charge Adapter Usb-C Audio Adapter with 35mm Headset Jack and Usb Type-C Pd Charging for Usb-C Phonetablet
Login to View Prices
StarTech.com USB C Audio & Charge Adapter, USB-C Audio Adapter with 3.5mm Headset Jack and USB Type-C PD Charging, For USB-C Phone/Tablet – USB C audio and charge adapter w/ 3.5mm TRRS audio and 60W USB-C power delivery 3.0 pass-through – Bus-power – USB C audio adapter/charger to connect headset/headphones while charging USB Type-C device – iPad Pro/Google Pixel 5G/Galaxy S20/21/Note 20
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Audio Adapter |
| Connector Type On First End | Powered USB Type C – Male |
| Connector Type On Second End | Mini-phone Audio – Female |
| Adapter Type | Mini-phone/USB-C |
| Product Color | Silver |
| Connector On First End Details | 1 x 24-pin USB Type C Powered USB Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x Mini-phone Audio Female |
| Product Material | Metal |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Snagless |
| Length | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to 3.5mm Audio Adapter |
| Manufacturer Part Number | CDP235APDM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This USB C audio adapter with 60W power delivery lets you convert the USB-C&trade, port of your device into a 3.5mm audio jack, while allowing you to charge your laptop, tablet or smartphone at the same time. <p><b>Listen &, Charge Simultaneously</b></p> <p>Make calls or listen to music with this USB audio and charging adapter. The 2 in 1 USB-C adapter with headphone jack and charging port allows you to continue to use your legacy headsets, speakers or microphones with your USB Type-C&trade, devices, while simultaneously charging your device through Power Delivery pass through with Type C power adapter connected. The adapter also supports Quick Charge (QC 2.0) and BC 1.2 charging.</p> <p><b>Sleek and Portable Design</b></p> <p>The USB Type C to aux adapter features a cable-less, dongle design with a convenient side-port layout to reduce cable clutter, making it perfect for professionals at their workstation or on-the-go. Constructed of high-quality materials, the portable adapter provides a reliable and affordable audio solution for your USB-C devices that do not have a 3.5mm input.</p> <p><b>Wide Compatibility</b></p> <p>This USB C to headphone jack is universally compatible enabling you to use your existing wired headset with your USB Type-C or Thunderbolt 3 device, including the MacBook Pro, iPad Pro, Samsung Galaxy and Note.</p> <p>CDP235APDM is backed by a StarTech.com 3-year warranty, and free lifetime technical support.</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |










