Startechcom Usb 20 Fax Modem – 56k External Hardware Usb Dial Up V92 Modem Dongleadapter – Computer Data Modem Usb to Telephone Jack
Login to View Prices
StarTech.com USB 2.0 Fax Modem – 56K External Hardware USB Dial Up V.92 Modem/ Dongle/Adapter – Computer Data Modem USB to Telephone Jack – USB 2.0 fax modem adds data & fax support to computer/laptop; For faxing POS & rural internet – Hardware based dial-up adapter/dongle – External 56K Modem | Data Fax |USB Type A |RJ11 Telephone Jack| 56 Kbps Down Data |14.4 Kbps Fax V.92
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data/Fax Modem |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Number Of Modem (RJ 11) Ports | 1 |
| Modem Transmission Data Rate | 56 kbit/s |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.8" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 56K USB Dial-Up and Fax Modem – V.92 – External |
| Modulation | ITU-T V.21 |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows®, Server 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019</li> <li>Mac OS 10.9 to 10.10</li> <li>Linux kernel 3.16 to 4.4 (LTS Versions Only) </li> </ul> |
| Fax Technology | ITU-T V.21 channel 2 |
| Manufacturer Part Number | USB56KEMH2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This hardware-based 56k USB fax modem lets you access the internet through a dial-up service, when broadband connections are not available. The compact 56k modem is powered through USB, making it a perfect accessory to have on hand when you're traveling with your laptop or need to have a backup connection to the internet for your desktop.</p> <p><b>Reliable and versatile internet connectivity</b></p> <p>You can use this versatile USB modem as a backup internet connection, for traveling to remote locations, or in rural areas where broadband connections are not available. It supports transfer rates up to 56Kbps (data) and 14.4Kbps (fax) and is compatible with the latest transmission standards (V.92, V.90, and so on).</p> <p>The controller-based modem uses on-chip processing to deliver dial-up access without taxing your computer's performance, saving your system's resources and minimizing the load on the CPU.</p> <p><b>Send and receive faxes from your computer</b></p> <p>The USB modem also enables your laptop or desktop computer to function like a fax machine, capable of sending and receiving faxes. It supports the latest fax transmission modes, providing fax transfer rates at 14.4Kbps.</p> <p><b>Easy portability</b></p> <p>With a compact and lightweight design, the USB modem is portable, tucking easily into your laptop bag or travel case. It's powered through the USB host connection, making it fast and easy to connect without requiring an external power adapter.</p> <p>The USB56KEMH2 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> ~ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <li>56K USB Dial-Up and Fax Modem – V.92 – External</li> <li>1 x RJ11 Cable </li> <li>1 x Driver CD </li> <li>1 x Quick-start Guide</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Weight (Approximate) | 1 oz |

