Startechcom Usb 20 Ac600 Mini Dual Band Wireless-Ac Network Adapter – 1t1r 80211ac Wifi Adapter
Login to View Prices
StarTech.com USB 2.0 AC600 Mini Dual Band Wireless-AC Network Adapter – 1T1R 802.11ac WiFi Adapter – Add dual-band Wireless-AC connectivity to a desktop or laptop computer through USB 2.0 – USB 2.0 AC600 Mini Dual Band Wireless-AC Network Adapter – 1T1R 802.11ac WiFi Adapter – 2.4GHz / 5GHz USB Wireless – AC Network Card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5.83 GHz |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.4" |
| Wireless Transmission Speed | 433 Mbit/s |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB Wireless Adapter |
| Device Supported | Desktop Computer/Notebook |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019</li> <li>Mac OS X®, 10.6 to 10.14 </li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | USB433WACDB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The USB433WACDB USB 2.0 Mini AC600 Wireless Network Adapter lets you add Wireless-AC connectivity to a desktop or laptop computer, through a conveniently small USB adapter.</p> <p>With bandwidth-intensiveapplications like streaming HD video, online conferencing, file transfers and gaming becoming more demanding, this Wireless-AC adapter gives you added speed and range for your office or home wireless network when paired with an 802.11ac router. The dual-band USB WiFi adapter supports maximum data rates of up to 433 Mbps on the 5GHz band, plus up to 150 Mbps on the 2.4GHz band.</p> <p>This versatile network adapter features a 1T1R (1transmitter, 1receiver) antennadesign, with a physical WPS button for secure, one-touch device registration. To integrate with all of your networking devices, the 802.11ac USB adapter is backward compatible with 802.11a/b/g/n networks.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty, with free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>USB Wireless Adapter </li> <li>1 x Driver CD </li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |











