Startechcom Travel Docking Station for Laptops – Hdmi or Vga – Usb 30 – Portable Universal Laptop Mini Dock
Login to View Prices
StarTech.com Travel Docking Station for Laptops – HDMI or VGA – USB 3.0 – Portable Universal Laptop Mini Dock – Create a mobile workstation using your laptop USB 3.0 port – Travel Docking Station for Laptops – HDMI or VGA – USB 3.0 – Compact Mobile Universal Laptop Mini Dock – HP EliteBook Folio / Microsoft Surface Pro 4 / Surface Book Laptop Docking Station
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Total Number Of USB Ports | 2 |
| Number Of USB 3.0 Ports | 2 |
| VGA Out | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Product Color | Black |
| Supported Resolutions | 2048 x 1152 |
| USB Type A | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.70" |
| Width | 2.20" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Charging Capability | No |
| Operating System Supported | Mac OS X 10.14 Mojave |
| Features | Indicator Light |
| Compatibility | <b>Microsoft Products:</b><br /> <ul> <li>Surface Pro 4</li> <li>Surface Pro 3</li> <li>Surface 3</li> <li>Surface Pro 2</li> <li>Surface Book</li> </ul> |
| Status Indicators | <ul><li>1 – Link (Green)</li><li>1 – Activity (Yellow)</li></ul> |
| Length | 4.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | USB3SMDOCKHV |
| Product Name | Travel Docking Station for Laptops – HDMI or VGA -USB 3.0 |
| Device Supported | Notebook |
| Manufacturer Part Number | USB3SMDOCKHV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The travel docking station for laptops lets you transform your laptop or Ultrabook&trade, into a mobile workstation.It adds HDMI®, or VGA video output, a USB 3.0 hub port, and a Gigabit Ethernet RJ45 port, through a single USB 3.0 host connection. Thetravel-friendly dock helps you overcome the port limitations of modern mobile computers, making it ideal for your laptop, Microsoft Surface&trade, Pro 4, SurfacePro 3, Surface 3, Surface Pro 2 or Surface Book.</p> <p>Now, you can avoid the nuisance of carrying multiple adapters. By consolidating four essential connection ports into one convenient device, the travel dock is the the perfect laptop accessory. It features a lightweight, compact design that fits nicely into your travel bag and also features an integrated host connection cable that tucks neatly into the docking stations casing.</p> <p>A versatile solution for connecting an additional display to your laptop, the travel docking station offers HDMI video output with audio, or VGA video output, providing two popular interfaces for connecting a television, projector, or monitor as a second display, with support for resolutions up to 2048×1152 (QWXGA). Leveraging the high-bandwidth (5Gbps) USB 3.0 interface to deliver flexible video output, a USB 3.0 hub port, and Gigabit Ethernet, you can quickly set up a multi-functional workstation while ontherun, without sacrificing one of your laptop USB ports.</p> <p>Setup is seamless and hassle-free, the travel dock will automatically download the latest driver when connected toWindows®, system with an active network connection.</p> <p>The USB3SMDOCKHV is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Travel Docking Station for Laptops – HDMI or VGA -USB 3.0</li> <li>Driver CD </li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Additional Information | <p><b>OS Compatibility:</b></p> <ul> <li>Windows 7</li> <li>Windows 8</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 10</li> <li>Windows XP SP3 (32-bit)</li> <li>Windows Vista</li> <li>macOS 10.6</li> <li>macOS Mojave (10.14)</li> <li>macOS Sierra (10.12)</li> <li>Mac OS X El Capitan (10.11)</li> </ul> |
| Cable Length | 3.70" |
| Weight (Approximate) | 2.90 oz |









