Startechcom Serial Ethernet Device Server – 1 Port – Power Over Ethernet – Poe
Login to View Prices
StarTech.com Serial Ethernet device server – 1 port – power over Ethernet – PoE – Connect to, configure and remotely manage an RS-232 serial device over an IP network – serial to IP – serial device server – serial over ip – power over ethernet switch – ethernet device server
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Device Server |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN | No |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | No |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | No |
| Network (RJ 11) | No |
| Management Port | No |
| Phone Line (RJ 11) | No |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number Of Serial Ports | 1 |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Centronics Port | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.6" |
| Depth | 4.2" |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1 Port RS232 Serial Ethernet Device Server – PoE Power Over Ethernet |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Manufacturer Part Number | NETRS2321POE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The NETRS2321POE 1 Port RS232 Serial Ethernet Device Server – PoE (Power Over Ethernet) allows you to install your RS232 devices anywhere on your TCP/IP Ethernet WAN/LAN, and access them as if they were right beside you – even over the Internet!</p><p>The Serial Device Server is designed to function seamlessly with your other integrated and add-on serial ports as if they were right inside your computer. Perfect for industrial automation, security, Point of Sale, or any long-range serial application, delivering reliable performance in any environment.</p><p>The Ethernet/serial device server supports PoE (Power over Ethernet) when connected to a PoE compliant device – eliminating the need for an external power supply and outlet, and making it easier to situate the device server as needed.</p><p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013140813.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>1 Port RS232 Serial Ethernet Device Server – PoE Power Over Ethernet</li><li>1 x Universal Power Adapter (NA/UK/EU)</li><li>1 x Driver CD</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 9.10 oz |


