Startechcom Portraitvertical Tv Wall Mount Heavy Duty Tv Mount for 40-55 Inch Vesa Display (110lb50kg) Tilt Wlockable Security Bar
Login to View Prices
StarTech.com Portrait/Vertical TV Wall Mount, Heavy Duty TV Mount for 40-55 inch VESA Display (110lb/50kg), Tilt, w/Lockable Security Bar – Portrait/Vertical TV wall mount for 40 to 55 inch (110 lb/50 kg) VESA displays; Tilting 0/+5/+10 degrees; Low 3in profile – Tools incl. for easy install; Locking security bar (padlock not incl) – Micro-height adjustments by hand – Screws/spacers incl
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wall Mount |
| Maximum Screen Size Supported | 1955-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 400 x 500 |
| Product Material | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.1" |
| Width | 19.7" |
| Maximum Load Capacity | 110.23 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Anti-theft |
| Length | 26.8" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Wall-Mounted Tilting Display Mount – Portrait |
| Device Supported | LED Display |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | FPWTLTPORT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | "This Universal Portrait TV Wall Mount is ideal for customer-facing applications like menu boards or digital signage in hotels requiring the flexibility of portrait / landscape setup. Thanks to its durable steel frame, it can support VESA compatible displays from 40"" to 55"" and up to 110lb / 50kg in weight. It provides a sleek and professional look thanks to its low profile (3in / 78mm from the wall at the straight angle), and its powder coated finish. <p><b>Tilt and height adjustments</b></p> <p>This vertical TV wall mount enables you to adjust the tilting angle by hand (0/+5/+10) using the tilt pin to adjust to the ideal viewing angle. Using the built-in ratchet/lever screw handle this wall mount lets you make micro-height adjustments by hand (range of 10mm) to precisely align your TV when used as part of a multi-display setup (video wall).</p> <p><b>Easy Installation and Security</b></p> <p>The hook-and-mount design of the vertical TV wall mount allow for an easy and fast installation by hanging the TV to the wall mount and securing it using the locking screws. The included long screwdriver has been specially design to make the installation easier.</p> <p>The portrait TV wall mount provides an extra level of security with the included locking bar, this enables you to lock your TV using a padlock (not included), specially for public setups where you need to leave your equipment unattended.</p> <p>FPWTLTPORT is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support."</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Wall Plate</li> <li>Display Mounting Brackets</li> <li>Extension Brackets</li> <li>Security Bar</li> <li>Extension Bracket Screws – M6 x 6</li> <li>Round Washers, Small</li> <li>Tilt Pins</li> <li>5mm Hex Key</li> <li>Phillips Screwdriver</li> <li>M5x14 Screws</li> <li>M6x14 Screws</li> <li>M6x30 Screws</li> <li>M8x30 Screws</li> <li>M8x50 Screws</li> <li>Rectangular Washers</li> <li>Short Spacers</li> <li>Long Spacers</li> <li>Mounting Screws – ST6.3 x 5.5</li> <li>Concrete Anchors</li> <li>Round Washers, Large</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |













