Startechcom Portable Wireless N Wifi Travel Router for Ipad Tablet Laptop – Usb Powered W Charge Port
Login to View Prices
StarTech.com Portable Wireless N WiFi Travel Router for iPad / Tablet / Laptop – USB Powered w/ Charge Port – 2.48 GHz ISM Band – 32.8 ft Indoor Range – 18.75 MB/s Wireless Speed – 1 x Network Port – USB – Fast Ethernet – Desktop, Wall Mountable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Indoor Antenna Range | 32.8 ft |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Total Wireless Transmission S | 18.75 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Wi-Fi Travel Router for iPad and Mobile Devices |
| Manufacturer Part Number | R150WN1X1T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Create a wireless hot-spot from a wired network connection to share with any Wi-Fi enabled device. This Wireless N travel router lets you create a portable wireless hot-spot from a wired network connection or an existing wireless network, to share with all of your Wi-Fi®, enabled devices, including tablets, laptops, Ultrabooks&trade, or smartphones.<br /> <br /> Pocket-sized and portable<br /> <br /> Support for several operating modes helps you create, share or extend a wireless connection while traveling between hotel rooms, conference centers, or boardrooms. The travel Wi-Fi router offers a pocket-sized, USB-powered design with support for Wireless N data rates (backward compatible with 802.11b/g networks).<br /> <br /> Practical uses with painless setup<br /> <br /> Directly configurable using any wireless device with a web browser, the travel router supports several additional operation modes including WISP (Wireless Internet Service Provider – AP & Client), which lets you share an existing WiFi connection with multiple devices, or WiFi repeater mode, which extends the coverage area of an existing wireless network to avoid dead spots.<br /> <br /> Perfect for iPad and includes charge port<br /> <br /> The USB-powered wireless router is designed to fit directly over your iPad wall charger. For other USB wall chargers or an available USB port on a laptop, we've included a USB extension cable to power the device. The portable router also offers a front port for USB charging, allowing you to charge your devices as needed.<br /> <br /> R150WN1X1T is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025547694.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>Wi-Fi Travel Router for iPad and Mobile Devices</li><li>1 x Instruction Manual</li><li>1 x USB Extension Cable</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 4.20 oz |











