Startechcom Monitor Mount Adapter Bracket for Apple Imac Cinema & Thunderbolt Displays – Only for Startechcom Premium Mounts
Login to View Prices
StarTech.com Monitor Mount Adapter Bracket for Apple iMac, Cinema & Thunderbolt Displays – Only for StarTech.com Premium Mounts – Monitor mount adapter bracket kit for iMac/Apple Cinema/Thunderbolt displays – Apple monitor mount bracket w/ +90/-15° tilt | +/-180° swivel | 360° rotation – 10 year warranty – Also works w/ VESA monitors
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Mounting Adapter |
| Maximum Screen Size Supported | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 3.3" |
| Width | 4.7" |
| Maximum Load Capacity | 30.86 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <b>Apple Devices:</b><br /> <ul> <li>Cinema Display</li> <li>24-inch iMac </li> <li>27-inch iMac Pro</li> <li>Thunderbolt Display</li> </ul> |
| Length | 4.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | VESA Monitor Mount Adapter – Premium |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Premium |
| Manufacturer Part Number | APLVESAMNTP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Save space with this premium VESA monitor mount adapter, by connecting your display to one of our premium monitor mounts. </p> <p><b>Versatile Use </b></p> <p>Use the monitor stand adapter to mount your VESA mount monitor (75×75, 100×100) up to 34". You can also mount your Apple Cinema Display, 24-inch iMac or 27-inch iMac Pro, or Thunderbolt Display that came with a removable stand or built-in mount VESA adapter. The attractive silver finish complements Apple products. </p> <p><b>Adjust Your Screen Position with Ease </b></p> <p>The computer monitor mount adapter makes it easy to change your screen position, so you can work more comfortably. It can rotate your display 360°, and tilts freely +90°, / -15°, . </p> <p><b>Easy Installation </b></p> <p>The VESA pole mount adapter features thumb screws for easy installation on VESA displays. Tools are also included for attaching Apple iMacs, Cinema Displays, or Thunderbolt displays to the mount. The snap-and-click design is fully compatible with the following ergonomic display mounts: ARMDUAL30, ARMDUALPS, ARMPIVOT, ARMQUADPS, ARMWALLDS2, ARMWALLDSLP, WALLSTSI1, WALLSTSI2.</p> <p><b>The Choice of IT Pros Since 1985 </b></p> <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales. </p> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 1.27 lb |
Startechcom Monitor Mount Adapter Bracket for Apple Imac Cinema & Thunderbolt Displays – Only for Startechcom Premium Mounts
Login to View Prices
StarTech.com Monitor Mount Adapter Bracket for Apple iMac, Cinema & Thunderbolt Displays – Only for StarTech.com Premium Mounts – Monitor mount adapter bracket kit for iMac/Apple Cinema/Thunderbolt displays – Apple monitor mount bracket w/ +90/-15° tilt | +/-180° swivel | 360° rotation – 10 year warranty – Also works w/ VESA monitors
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Mounting Adapter |
| Maximum Screen Size Supported | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 3.3" |
| Width | 4.7" |
| Maximum Load Capacity | 30.86 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <b>Apple Devices:</b><br /> <ul> <li>Cinema Display</li> <li>24-inch iMac </li> <li>27-inch iMac Pro</li> <li>Thunderbolt Display</li> </ul> |
| Length | 4.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | VESA Monitor Mount Adapter – Premium |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Premium |
| Manufacturer Part Number | APLVESAMNTP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Save space with this premium VESA monitor mount adapter, by connecting your display to one of our premium monitor mounts. </p> <p><b>Versatile Use </b></p> <p>Use the monitor stand adapter to mount your VESA mount monitor (75×75, 100×100) up to 34". You can also mount your Apple Cinema Display, 24-inch iMac or 27-inch iMac Pro, or Thunderbolt Display that came with a removable stand or built-in mount VESA adapter. The attractive silver finish complements Apple products. </p> <p><b>Adjust Your Screen Position with Ease </b></p> <p>The computer monitor mount adapter makes it easy to change your screen position, so you can work more comfortably. It can rotate your display 360°, and tilts freely +90°, / -15°, . </p> <p><b>Easy Installation </b></p> <p>The VESA pole mount adapter features thumb screws for easy installation on VESA displays. Tools are also included for attaching Apple iMacs, Cinema Displays, or Thunderbolt displays to the mount. The snap-and-click design is fully compatible with the following ergonomic display mounts: ARMDUAL30, ARMDUALPS, ARMPIVOT, ARMQUADPS, ARMWALLDS2, ARMWALLDSLP, WALLSTSI1, WALLSTSI2.</p> <p><b>The Choice of IT Pros Since 1985 </b></p> <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales. </p> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 1.27 lb |










