Startechcom Juniper Ctp-Sfp-1ge-T Compatible Sfp Module – 1000base-T – 1ge Gigabit Ethernet Sfp to Rj45 Cat6cat5e Transceiver – 100m
Login to View Prices
StarTech.com Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP Module – 1000BASE-T – 1GE Gigabit Ethernet SFP to RJ45 Cat6/Cat5e Transceiver – 100m – Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP – 1000BASE-T 1Gbps – 1GbE Module – 1GE Gigabit Ethernet SFP Copper Transceiver – 100m (328ft) – RJ-45 Connector – Hot-Swappable & MSA Compliant – Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | SFP |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.6" |
| Connector Type | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>MSA Compliant</p> |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP Transceiver Module – 1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Application/Usage | Data Networking |
| Manufacturer Part Number | CTPSFP1GETST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The CTPSFP1GETST is a Juniper CTP-SFP-1GE-T compatible copper transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Juniper brand switches and routers. It delivers dependable 1 GbE connectivity over copper cable, for 1000Base-T compliant networks, with a maximum distance of up to 100 m (328 ft). </p> <p>Technical Specifications: </p> <ul> <li>Maximum Data Transfer Rate: 1000 Mbps (1 Gbps) </li> <li>Type: Copper </li> <li>Connection Type: RJ-45 </li> <li>Maximum Transfer Distance: 100 m (328 ft) </li> <li>MTBF: 4, 655, 371 hours </li> <li>Power Consumption: Low power consumption </li> <li>Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes </li> </ul> <p>This SFP copper module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. </p> StarTech.com SFPs <p>All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. </p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x RJ-45 1000Base-T LAN |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
Startechcom Juniper Ctp-Sfp-1ge-T Compatible Sfp Module – 1000base-T – 1ge Gigabit Ethernet Sfp to Rj45 Cat6cat5e Transceiver – 100m
Login to View Prices
StarTech.com Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP Module – 1000BASE-T – 1GE Gigabit Ethernet SFP to RJ45 Cat6/Cat5e Transceiver – 100m – Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP – 1000BASE-T 1Gbps – 1GbE Module – 1GE Gigabit Ethernet SFP Copper Transceiver – 100m (328ft) – RJ-45 Connector – Hot-Swappable & MSA Compliant – Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | SFP |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.6" |
| Connector Type | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>MSA Compliant</p> |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Juniper CTP-SFP-1GE-T Compatible SFP Transceiver Module – 1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Application/Usage | Data Networking |
| Manufacturer Part Number | CTPSFP1GETST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The CTPSFP1GETST is a Juniper CTP-SFP-1GE-T compatible copper transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Juniper brand switches and routers. It delivers dependable 1 GbE connectivity over copper cable, for 1000Base-T compliant networks, with a maximum distance of up to 100 m (328 ft). </p> <p>Technical Specifications: </p> <ul> <li>Maximum Data Transfer Rate: 1000 Mbps (1 Gbps) </li> <li>Type: Copper </li> <li>Connection Type: RJ-45 </li> <li>Maximum Transfer Distance: 100 m (328 ft) </li> <li>MTBF: 4, 655, 371 hours </li> <li>Power Consumption: Low power consumption </li> <li>Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes </li> </ul> <p>This SFP copper module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. </p> StarTech.com SFPs <p>All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. </p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x RJ-45 1000Base-T LAN |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |











