Startechcom Desk Mount Monitor Arm with 2x Usb 30 Ports Slim Single Monitor Vesa Mount Up to 34 (176lb8kg) Display C-Clampgrommet
Login to View Prices
StarTech.com Desk Mount Monitor Arm with 2x USB 3.0 ports, Slim Single Monitor VESA Mount up to 34″ (17.6lb/8kg) Display, C-Clamp/Grommet – VESA 75×75/100x100mm heavy duty single monitor arm for 32in (16:9) or 34in (21:9/ultrawide) display up to 8kg; 2 USB-A 3.0 passthrough ports – Tilt/Swivel – Full motion articulating – Height adjustable desk mount monitor arm – C-clamp/grommet
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Maximum Screen Size Supported | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Color | Black |
| Minimum Extended Height | 10.10" |
| Product Material | Aluminum |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 17.5" |
| Width | 4.5" |
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | 360°, Rotation |
| Length | 21.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ARMSLIM2USB3 |
| Product Name | ARMSLIM2USB3 Mounting Arm |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Manufacturer Part Number | ARMSLIM2USB3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space while creating an ergonomic work environment. This desk-mount monitor arm makes it easy to securely mount and adjust a 17"" to 34"" display above your desk.Adjust Your Monitor for Ideal Viewing <p>The single arm monitor mount extends up to 18.4"" (467 mm) so it's easy to find the right viewing angle. Swivel your monitor +90/-90 degrees or tilt your screen +90/-90 degrees for comfortable viewing. You can even rotate it 90 degrees for landscape or portrait viewing.</p> One-Touch Height Adjustment <p>With up to 17.5"" (445 mm) of height adjustment, the slim monitor-mount arm features a mechanical spring that makes it easy to raise or lower your display offering a toolless adjustable height range of 10.1"". Adjust the tension according to the weight of your monitor for effortless movement.</p> Easy Installation <p>The VESA mount monitor stand is easy to install (desk C-clamp or grommet mount) and offers built-in cable management and dual USB 3.0 port passthrough for connecting your computer. The detachable VESA mount makes it simple to attach your monitor.</p> The Choice of IT Pros Since 1985 <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.</p> <p>ARMSLIM2USB3 is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Base Clamp Assembly</li> <li>Lower Arm</li> <li>Upper Arm</li> <li>VESA Mount</li> <li>Tool Clip</li> <li>Grommet Plate</li> <li>Grommet Screw</li> <li>3mm Hex Key</li> <li>6mm Hex Key</li> <li>M4 x 12mm Screws</li> <li>M5 x 12mm Screws</li> <li>Washers</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 6.30 lb |
Startechcom Desk Mount Monitor Arm with 2x Usb 30 Ports Slim Single Monitor Vesa Mount Up to 34 (176lb8kg) Display C-Clampgrommet
Login to View Prices
StarTech.com Desk Mount Monitor Arm with 2x USB 3.0 ports, Slim Single Monitor VESA Mount up to 34″ (17.6lb/8kg) Display, C-Clamp/Grommet – VESA 75×75/100x100mm heavy duty single monitor arm for 32in (16:9) or 34in (21:9/ultrawide) display up to 8kg; 2 USB-A 3.0 passthrough ports – Tilt/Swivel – Full motion articulating – Height adjustable desk mount monitor arm – C-clamp/grommet
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Maximum Screen Size Supported | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Color | Black |
| Minimum Extended Height | 10.10" |
| Product Material | Aluminum |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 17.5" |
| Width | 4.5" |
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | 360°, Rotation |
| Length | 21.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ARMSLIM2USB3 |
| Product Name | ARMSLIM2USB3 Mounting Arm |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Manufacturer Part Number | ARMSLIM2USB3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space while creating an ergonomic work environment. This desk-mount monitor arm makes it easy to securely mount and adjust a 17"" to 34"" display above your desk.Adjust Your Monitor for Ideal Viewing <p>The single arm monitor mount extends up to 18.4"" (467 mm) so it's easy to find the right viewing angle. Swivel your monitor +90/-90 degrees or tilt your screen +90/-90 degrees for comfortable viewing. You can even rotate it 90 degrees for landscape or portrait viewing.</p> One-Touch Height Adjustment <p>With up to 17.5"" (445 mm) of height adjustment, the slim monitor-mount arm features a mechanical spring that makes it easy to raise or lower your display offering a toolless adjustable height range of 10.1"". Adjust the tension according to the weight of your monitor for effortless movement.</p> Easy Installation <p>The VESA mount monitor stand is easy to install (desk C-clamp or grommet mount) and offers built-in cable management and dual USB 3.0 port passthrough for connecting your computer. The detachable VESA mount makes it simple to attach your monitor.</p> The Choice of IT Pros Since 1985 <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.</p> <p>ARMSLIM2USB3 is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Base Clamp Assembly</li> <li>Lower Arm</li> <li>Upper Arm</li> <li>VESA Mount</li> <li>Tool Clip</li> <li>Grommet Plate</li> <li>Grommet Screw</li> <li>3mm Hex Key</li> <li>6mm Hex Key</li> <li>M4 x 12mm Screws</li> <li>M5 x 12mm Screws</li> <li>Washers</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 6.30 lb |









