Startechcom Citrix 3013936-E2 Compatible Qsfp Module – 40gbase-Sr4 – 40ge Gigabit Ethernet Qsfp Multi Mode Fiber (Mmf) – 100 M Ddm
Login to View Prices
StarTech.com Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ Module – 40GBASE-SR4 – 40GE Gigabit Ethernet QSFP+ Multi Mode Fiber (MMF) – 100 m DDM – Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ – 40GBASE-SR4 40 Gbps – 40GbE Module – 40GE Gigabit Ethernet QSFP+ 850nm Multi Mode Transceiver – 100 m (328 ft) – MPO Connector DDM – Hot-Swappable & MSA Compliant – Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | QSFP+ |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.5" |
| Connector Type | MPO |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ Transceiver Module – 40GBase-SR4 |
| Network Technology | 40GBase-SR4 |
| Application/Usage | Optical Network |
| Manufacturer Part Number | 3013936-E2-ST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The 3013936-E2-ST is a Citrix®, 3013936-E2 compatible fiber transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Citrix brand switches and routers. It delivers dependable 40 GbE connectivity over fiber cable, for 40GBase-SR4 compliant networks, with a maximum distance of up to 100 m (328 ft). </p> <p>Technical Specifications: </p> <p>Wavelength: 850nm<br /> Maximum Data Transfer Rate: 40 Gbps <br /> Type: Multi Mode <br /> Connection Type: MPO <br /> Maximum Transfer Distance: 100 m (328 ft)<br /> MTBF: 244, 610, 582 hours<br /> Power Consumption: <, 0.7W </p> <p>This QSFP+ fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. </p> StarTech.com SFPs <p>All StarTech.com SFP &, SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. </p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x MPO 40GBase-SR4 Network |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |
Startechcom Citrix 3013936-E2 Compatible Qsfp Module – 40gbase-Sr4 – 40ge Gigabit Ethernet Qsfp Multi Mode Fiber (Mmf) – 100 M Ddm
Login to View Prices
StarTech.com Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ Module – 40GBASE-SR4 – 40GE Gigabit Ethernet QSFP+ Multi Mode Fiber (MMF) – 100 m DDM – Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ – 40GBASE-SR4 40 Gbps – 40GbE Module – 40GE Gigabit Ethernet QSFP+ 850nm Multi Mode Transceiver – 100 m (328 ft) – MPO Connector DDM – Hot-Swappable & MSA Compliant – Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | QSFP+ |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.5" |
| Connector Type | MPO |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Citrix 3013936-E2 Compatible QSFP+ Transceiver Module – 40GBase-SR4 |
| Network Technology | 40GBase-SR4 |
| Application/Usage | Optical Network |
| Manufacturer Part Number | 3013936-E2-ST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The 3013936-E2-ST is a Citrix®, 3013936-E2 compatible fiber transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Citrix brand switches and routers. It delivers dependable 40 GbE connectivity over fiber cable, for 40GBase-SR4 compliant networks, with a maximum distance of up to 100 m (328 ft). </p> <p>Technical Specifications: </p> <p>Wavelength: 850nm<br /> Maximum Data Transfer Rate: 40 Gbps <br /> Type: Multi Mode <br /> Connection Type: MPO <br /> Maximum Transfer Distance: 100 m (328 ft)<br /> MTBF: 244, 610, 582 hours<br /> Power Consumption: <, 0.7W </p> <p>This QSFP+ fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. </p> StarTech.com SFPs <p>All StarTech.com SFP &, SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. </p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x MPO 40GBase-SR4 Network |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |













