Startechcom Bluetooth 50 Audio Receiver Nfc Btbluetooth Wireless Audio Adapter 35mmrca or Digital Toslink Output Hifi Wolfson Dac
Login to View Prices
StarTech.com Bluetooth 5.0 Audio Receiver NFC, BT/Bluetooth Wireless Audio Adapter, 3.5mm/RCA or Digital Toslink Output, HiFi Wolfson DAC – Bluetooth 5.0 audio receiver adapter to wirelessly stream audio from BT enabled device to an audio system (66ft); Analog RCA & Digital Optical outputs – Wolfson WM8524 DAC – NFC pairing up to 8 devices – 24-bit (up to 48kHz) sample rate/576Kb bitrate
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Audio Transmitter/Receiver |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 3.3" |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | LED Indicator |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | BT52A |
| Product Name | BT52A Audio Transmitter/Receiver |
| Manufacturer Part Number | BT52A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Turn your home stereo, or any audio output into a Bluetooth-compatible media gateway with this Bluetooth 5.0 audio receiver that features a HiFi grade Wolfson WM8524 Digital to Analog Converter (DAC), and provides rich and high-quality sound.</p> <p><b>Digital and Analog outputs</b></p> <p>This BT receiver lets you connect audio systems that have analog audio inputs (3.5mm jack) with the included 3.5mm to RCA cable. Alternatively, you can connect to newer audio systems via the Optical output to take advantage of lossless/high-resolution audio files.</p> <p><b>Increased Transmission Range</b></p> <p>With Bluetooth 5.0 you can stream to longer distances up to 20m (66ft) of line of distance. Obstructions between the receiver and your mobile devices will decrease the transmission range.</p> <p><b>Easy Pair up to 8 Devices</b></p> <p>This wireless Bluetooth receiver can hold up to 8 paired devices in memory, so your audio system is always ready to play music from your favorite devices (audio is streamed to one device at a time). With Near Field Communication (NFC), simply tap your NFC-equipped devices to the aux receiver to instantly pair and start streaming audio, with no additional configuration required.</p> <p>The BT52A is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067695875.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Operating Range | 66 ft |
| Package Contents | <ul> <li>BT52A Audio Transmitter/Receiver</li> <li>3.5mm Audio Cable (M/M)</li> <li>RCA Breakout Cable</li> <li>Universal Power Adapter (NA/UK/EU)</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |



