Startechcom 2m Sfp to Sfp Direct Attach Cable for Dell Emc Dac-Sfp-10g-2m – 10gbe – Sfp Copper Dac 10 Gbps Passive Twinax
Login to View Prices
StarTech.com 2m SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable for Dell EMC DAC-SFP-10G-2M – 10GbE – SFP+ Copper DAC 10 Gbps Passive Twinax – 100% Dell EMC DAC-SFP-10G-2M Compatible 2m direct attached cable – 10 Gbps Passive Twinax Copper Low Power 2x SFP+ Pluggable Connector – 10GbE Mini GBIC/Transceiver Module DAC for Dell EMC switches – Hot-Swappable MSA Compliant Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type On First End | SFP+ Network – Male |
| Connector Type On Second End | SFP+ Network – Male |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x SFP+ Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x SFP+ Network – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Locking Latch |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Dell EMC DAC-SFP-10G-2M Compatible SFP+ Direct-Attach Twinax Cable – 2 m (6.6ft) |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Switch |
| Manufacturer Part Number | DACSFP10G2M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The DACSFP10G2M is a Dell EMC DAC-SFP-10G-2M compatible direct-attach copper SFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Dell EMC brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards.</p> <p>This passive Twinax copper cable supports 10 Gigabit Ethernet applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper SFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.</p> <p>Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency 10GbE cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections.</p> StarTech.com SFP Cables <p>All StarTech.com SFP &, SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061201649.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
Startechcom 2m Sfp to Sfp Direct Attach Cable for Dell Emc Dac-Sfp-10g-2m – 10gbe – Sfp Copper Dac 10 Gbps Passive Twinax
Login to View Prices
StarTech.com 2m SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable for Dell EMC DAC-SFP-10G-2M – 10GbE – SFP+ Copper DAC 10 Gbps Passive Twinax – 100% Dell EMC DAC-SFP-10G-2M Compatible 2m direct attached cable – 10 Gbps Passive Twinax Copper Low Power 2x SFP+ Pluggable Connector – 10GbE Mini GBIC/Transceiver Module DAC for Dell EMC switches – Hot-Swappable MSA Compliant Lifetime Warranty
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type On First End | SFP+ Network – Male |
| Connector Type On Second End | SFP+ Network – Male |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x SFP+ Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x SFP+ Network – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Locking Latch |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Dell EMC DAC-SFP-10G-2M Compatible SFP+ Direct-Attach Twinax Cable – 2 m (6.6ft) |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Switch |
| Manufacturer Part Number | DACSFP10G2M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The DACSFP10G2M is a Dell EMC DAC-SFP-10G-2M compatible direct-attach copper SFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Dell EMC brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards.</p> <p>This passive Twinax copper cable supports 10 Gigabit Ethernet applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper SFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.</p> <p>Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency 10GbE cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections.</p> StarTech.com SFP Cables <p>All StarTech.com SFP &, SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061201649.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |









