Startechcom 20 Cable Raceway L Connectors for Cbmcwd5020 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Cable Raceway L Connectors for CBMCWD5020 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – UL – 20 Cable Raceway L connectors compatible w/CBMCWD5020 raceways to join together at 90 degree/right angles – Cable management accessories – Wiring duct fitting flat L type lateral elbow – 2.1in Width | 0.9in Height Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Elbow |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.90" |
| Width | 2.90" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | StarTech CBMCWD5020 Cable Management Raceway |
| Length | 2.90" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 – Lateral Elbow Connectors |
| Manufacturer Part Number | CBMCWD5020L |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway lateral elbows work with the StarTech.com CBMCWD5020 raceway system.</p> Join Two Raceways Together and Run them up the Wall at a 90 Degree Angle <p>Use these cable raceway lateral elbows with the StarTech.com CBMCWD5020 raceway to join two of them together at a 90 degree angle to extend the length of your raceway up walls in your office or server room.</p> Industrial Strength <p>Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct elbow connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.</p> Use in Combination with Other Raceway Accessories <p>Combine this lateral elbow with other StarTech.com CBMCWD5020 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.</p> <p>The Coupler (CBMCWD5020C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.</p> <p>The End Piece (CBMCWD5020E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.</p> <p>The Inside Elbow (CBMCWD5020I) (20-Pack), joins two raceways together inside of corners at a 90 degree angle.</p> <p>The Outside Elbow (CBMCWD5020O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle.</p> <p>The T Connector (CBMCWD5020T) (20-Pack), joins three raceways together in T-bar.</p> <p>These cable management raceway lateral elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.60 oz |
Startechcom 20 Cable Raceway L Connectors for Cbmcwd5020 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Cable Raceway L Connectors for CBMCWD5020 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – UL – 20 Cable Raceway L connectors compatible w/CBMCWD5020 raceways to join together at 90 degree/right angles – Cable management accessories – Wiring duct fitting flat L type lateral elbow – 2.1in Width | 0.9in Height Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Elbow |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.90" |
| Width | 2.90" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | StarTech CBMCWD5020 Cable Management Raceway |
| Length | 2.90" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 – Lateral Elbow Connectors |
| Manufacturer Part Number | CBMCWD5020L |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway lateral elbows work with the StarTech.com CBMCWD5020 raceway system.</p> Join Two Raceways Together and Run them up the Wall at a 90 Degree Angle <p>Use these cable raceway lateral elbows with the StarTech.com CBMCWD5020 raceway to join two of them together at a 90 degree angle to extend the length of your raceway up walls in your office or server room.</p> Industrial Strength <p>Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct elbow connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.</p> Use in Combination with Other Raceway Accessories <p>Combine this lateral elbow with other StarTech.com CBMCWD5020 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.</p> <p>The Coupler (CBMCWD5020C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.</p> <p>The End Piece (CBMCWD5020E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.</p> <p>The Inside Elbow (CBMCWD5020I) (20-Pack), joins two raceways together inside of corners at a 90 degree angle.</p> <p>The Outside Elbow (CBMCWD5020O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle.</p> <p>The T Connector (CBMCWD5020T) (20-Pack), joins three raceways together in T-bar.</p> <p>These cable management raceway lateral elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.60 oz |









