Startechcom 1ft (03m) Short Extension Cord Nema 5-15pr to Nema 5-15r 13a 125v 16awg Black Outlet Saver Power Extension Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1ft (0.3m) Short Extension Cord, NEMA 5-15P/R to NEMA 5-15R, 13A 125V, 16AWG, Black, Outlet Saver Power Extension Cable โ AC power extension cord 12in/0.3m 16AWG power supply extension cable NEMA 5-15R to NEMA 5-15P connectors; 125V at 13A; UL listed; Fully molded connectors; 3 Conductor extension cord; Fire rating VW-1; Jacket Rating SJT; Jacket material PVC
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Power Extension Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Minimum Operating Temperature | 37°, F (2.8°, C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°, F (60°, C) |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 2 x 3-pin NEMA 5-15R Female |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 1 ft |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 12in Outlet Saver Extension Cord – NEMA 5-15P to 2 x NEMA 5-15R |
| Device Supported | Server |
| Localization | North America |
| Manufacturer Part Number | PAC102 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Free up unused outlets</b></p> <p>This twelve inch outlet saver extension cord instantly turns two larger power connectors into a single smaller, streamlined connector. The short extension cord with two NEMA 5 15 outlets maximizes the available space on your power strip, surge protector, or wall outlet.</p> <p><b>Organize Your Power Cables</b></p> <p>The additional length provided by this one foot cord allows for cleaner cable management when connecting multiple powered devices.</p> <p><b>Durable Design</b></p> <p>Reduce the strain on your wall outlets by connecting heavier power adapters through this 16 AWG 3 prong outlet extender.</p> <p><b>The Choice of IT Pros Since 1985</b></p> <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.</p> <p>PAC102 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.26 lb |
Startechcom 1ft (03m) Short Extension Cord Nema 5-15pr to Nema 5-15r 13a 125v 16awg Black Outlet Saver Power Extension Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1ft (0.3m) Short Extension Cord, NEMA 5-15P/R to NEMA 5-15R, 13A 125V, 16AWG, Black, Outlet Saver Power Extension Cable โ AC power extension cord 12in/0.3m 16AWG power supply extension cable NEMA 5-15R to NEMA 5-15P connectors; 125V at 13A; UL listed; Fully molded connectors; 3 Conductor extension cord; Fire rating VW-1; Jacket Rating SJT; Jacket material PVC
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Power Extension Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Minimum Operating Temperature | 37°, F (2.8°, C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°, F (60°, C) |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 2 x 3-pin NEMA 5-15R Female |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 1 ft |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 12in Outlet Saver Extension Cord – NEMA 5-15P to 2 x NEMA 5-15R |
| Device Supported | Server |
| Localization | North America |
| Manufacturer Part Number | PAC102 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Free up unused outlets</b></p> <p>This twelve inch outlet saver extension cord instantly turns two larger power connectors into a single smaller, streamlined connector. The short extension cord with two NEMA 5 15 outlets maximizes the available space on your power strip, surge protector, or wall outlet.</p> <p><b>Organize Your Power Cables</b></p> <p>The additional length provided by this one foot cord allows for cleaner cable management when connecting multiple powered devices.</p> <p><b>Durable Design</b></p> <p>Reduce the strain on your wall outlets by connecting heavier power adapters through this 16 AWG 3 prong outlet extender.</p> <p><b>The Choice of IT Pros Since 1985</b></p> <p>StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.</p> <p>PAC102 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.26 lb |











