StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
Login to View Prices
The ET91000LC2 1000 Mbps Gigabit Multimode Fiber Media Converter (LC, 550m) lets you extend a Gigabit Ethernet network over multimode fiber, at distances up to 550m (1804 ft).
A cost-effective solution for connecting a Gigabit Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a (1000Base-LX/SX) fiber backbone, this GbE to MM fiber converter supports full Gigabit speeds for ideal network performance and scalability. Designed to offer a durable and convenient Ethernet-to-fiber solution, the Ethernet to LC Fiber converter features an all-steel chassis, and a simple plug-and-play installation with minimal configuration required.
For added versatility, this fiber media converter supports standalone operation, or installation into the 20 Slot, 2U Rackmount Chassis (ETCHS2U), as well as a replaceable SFP slot.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
- Jumbo Frame support
- Easy to use and install
- Maximum Fiber Cable length of 550m
- Supports full or half-duplex operation
- Advanced features include Link-loss forwarding, remote monitor status, two frame lengths
- Cost-effective way to extend/bridge networks using fiber cabling
- Supports standalone operation, or installation into the ETCHS2U Rackmount Chassis
- SFP can be removed from the unit, for replacement or swapping to a different specification
Additional information
| Weight | 14.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 3.70 × 0.80 in |
| Number of LC Ports | 1 |
| Fiber Optic Wavelength | 850 nm |
| Network Technology | 1000Base-T,1000Base-SX/LX |
| Package Contents | <ul> <li>Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m</li> <li>1 x Universal Power Adapter</li> <li>1 x Grounding Screw</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Number of Network (RJ-45) P | 1 |
| Media Type Supported | Optical Fiber,Twisted Pair |
| Plug/Connector Type | Type M |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Source | AC Adapter |
| Management Port | No |
| DVI | No |
| Form Factor | Rack-mountable,Desktop |
| Network (RJ-45) | Yes |
| LC Port Type | Duplex |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Total Number of Ports | 2 |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Power Consumption | 4 W |
| Maximum Distance Supported | 1804.46 ft |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030846226 |
| MPN | ET91000LC2 |
| Brand | StarTech.com |















Reviews
There are no reviews yet.