StarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Privacy Screen, Gold Filter w/Enhanced Privacy, Computer Security Filter, +/- 30 Deg. View Angle
Login to View Prices
This Laptop Privacy Screen is compatible with the 2021 and 2023 14-inch MacBook Pro laptop computers. Gold Privacy Filters have a reflective surface that instantly transitions from a clear view to a mirror effect outside of the intended viewing angle, significantly improving visual privacy when working in an office or public environment.
Prevent Visual Eavesdropping
The gold security filter is a convenient solution that features a quick shift to a mirror-like effect to protect confidential data from unwanted viewers while maintaining a clear view of 60 degrees (+/- 30 degrees from the center) for the user.
Double-Sided Filter
The security screen protector features a glossy gold side for maximum privacy and an anti-glare matte side for environments prone to glare. The matte side provides additional screen protection with a scratch- and fingerprint-resistant coating.
Hassle-free Installation
The filter is an exact fit design that will not interfere with top-mounted webcams, sensors around the display, or when closing the lid. Affix the privacy screen shield using the included transparent and residue-free adhesive strips.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort with this blue light-reducing privacy shield. It blocks 40% – 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm – 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen featuring Microlouver technology, which obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Gold finish protects sensitive data on screen by providing a quick transition to a mirror-like effect
- FOR 14″ LAPTOPS: Designed to fit 14-inch notebooks with widescreen 16:9 displays; Privacy filter dimensions: 12.2×6.8in (31×17.4cm); Filter does not interfere with top-mounted webcams, sensors, or closing the lid
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop computer privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- REVERSIBLE FILTER: Gold glossy side for maximum privacy while maintaining color vibrancy and an anti-glare matte side that features a fingerprint-resistant coating; Security shield with removable design enables switching between glossy and matte finishes
- HASSLE-FREE APPLICATION: Included adhesive strips to install the screen protector on bezel-less/slim bezel displays or use the mounting tabs for monitors with raised bezels; Extra adhesive strips & mounting tabs (MON-PRIVACY-SCREEN-K) sold separately
Additional information
| Weight | 3.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.80 × 9.00 in |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Brand Compatibility | Apple |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Durability | Scratch Resistant,Fingerprint Resistant |
| Display Size Supported | 14" |
| Cell Phone/Tablet/Smart Wat | 14" Apple MacBook Pro |
| Product Material | Plastic |
| Device Supported | MacBook Pro |
| Product Color | Gold,Black |
| Color Family | Multicolor |
| Display Type Supported | LED |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| Features | Double Sided,Limited Viewing Angle,Privacy Shield Coating,Microlouver Privacy Technology,Residue-free,Blue Light Reduction |
| Compatibility | <p>Apple – MacBook Pro 2021, MacBook Pro 2023 </p> |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Manufacturer Website Addres | |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030901994 |
| MPN | 142MG-PRIVACY-SCREEN |
| Brand | StarTech.com |


















Reviews
There are no reviews yet.