Stainless Steel Wet Wipe Stand, 15 x 15 x 37.25, Stainless Steel
Login to View Prices
The stainless steel dispenser stand keeps you ready for business, providing your customers with easy access to wet wipes. This jumbo roll dispenser allows for high volume usage, and needs refilling less often, saving you time and money. The sleek and modern stainless steel finish blends in with any commercial decor for a clean-looking environment. This standalone wipe dispenser includes a trash bin to discard used wipes. Compatible with Everwipe by Tork W12 refills.
Additional information
| Weight | 21.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 37.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Global Product Type | Wet Wipe Towel Dispensers |
| For Use With | Everwipe™ by Tork® W12 Refills |
| Height | 37.25" |
| Dispenser Capacity (text) | 2,500 Sheets |
| Towels Dispensers Type | Wet Wipes |
| Ship Class Code | C |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Width | 15" |
| For Roll Size | 8" |
| Depth | 15" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10073286668742 |
| MPN | 192853 |
| Brand | Tork® |














Reviews
There are no reviews yet.