Lighter weight yet stronger than brass. Channel, and rubber blade.
Additional information
| Weight | 0.1770 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 0.75 × 0.25 in |
| For Use With | Unger® ErgoTec® Handle, SwivelLoc Handle 0 Degree, SwivelLoc Handle 30 Degree, XL Handle, Pro Stainless Steel Handle |
| Blade Color | Black |
| Global Product Type | Squeegees |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | B |
| Blade Width | 12" |
| Blade Material | Rubber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475613200 |
| MPN | NE300 |
| Brand | Unger® |









Reviews
There are no reviews yet.