Staedtler PVC Free Eraser – 2.6″ Width x 0.5″ Height x 0.9″ Depth x – 1 Each – Latex-free, Smudge-free, PVC-free
Additional information
| Brand | Staedtler Inc. |
|---|---|
| Product Type | Manual Eraser |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 0.9" |
| Brand Name | Staedtler |
| Features | PVC-free |
| Manufacturer | Staedtler Inc. |
| Product Name | PVC Free Eraser |
| Refillable | No |
| Application/Usage | Lead Pencil |
| Manufacturer Part Number | 525B20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium-quality, latex-free eraser with a sliding sleeve provides precise, clean, practically residue-free erasing for graphite and erasable, color pencils. PVC-free eraser will not tear paper or smudge pencil marks. Latex-free material allows safe, everyday use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












