Staedtler Mars Comfort Compass – Metal – Silver – 1 Each
Additional information
| Brand | Staedtler Inc. |
|---|---|
| Product Type | Geometrical Compass |
| Product Color | Silver |
| Compass Width | 3.25" |
| Compass Length | 7.50" |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.5" |
| Brand Name | Staedtler |
| Features | Stain Resistant |
| Manufacturer | Staedtler Inc. |
| Product Name | Mars Comfort Compass |
| Manufacturer Part Number | 55140WP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>All-metal spring-bow compass feature a center wheel that delivers precision setting and prevents unintended setting adjustments. Maximum circle diameter is 10-3/8" (265mm). Design features interchangeable lead part and a nickel finish to resist rust and stains. Compass includes a spare lead tube and comes in a plastic wallet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>MasterBow Comfort Student Compass</li><li>Spare Lead Tube</li><li>Plastic Wallet</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.67 oz |











