Squids 5545 Arm and Wrist Scanner Mount, Small, 7 x 8.5 x 1.5, Elastic, Black
Login to View Prices
The Squids 5545 Arm and Wrist Scanner Mount prevents costly drops or misplaced devices by keeping handle-less barcode scanners, mobile computers and cell phones securely stored and conveniently accessible. Designed to be worn anywhere on a user’s arm (wrist, forearm or upper arm) the scanner holder swivels 360° and offers complete access to all buttons and controls in either portrait or landscape mode. The scanner holder is built with snug and flexible elastic sides to accommodate a variety of scanner sizes. The arm band is built with high-quality elastic that is breathable and lightweight for all-day comfortable wear. An elastic accessory slot is built into the band to hold stylists, pens, pencils or small cutting tools.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 7.00 × 1.50 in |
| HTO Type | Scanner Mount |
| Global Product Type | Hand Tool Organizers |
| Height | 1.5" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.3 lb |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Elastic |
| Width | 7" |
| Depth | 8.5" |
| Special Features | Small |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476191438 |
| MPN | 19143 |
| Brand | ergodyne® |





















Reviews
There are no reviews yet.