Squids 3780 Power Tool Trap – 2.5″ Width x 8.8″ Height x 3.3″ Length – 1 Each – Black – Nylon, Cast Iron
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 6 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cast Iron |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.8" |
| Width | 2.5" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 3.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3780 |
| Product Name | 3780 Power Tool Trap |
| Application/Usage | Power Tool |
| Manufacturer Part Number | 19782 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3780 Power Tool Trap securely wraps around the battery portion of drills, impact drivers and other cordless power tools. Two hook-and-loop straps secure the battery boot on your tool's drill battery for safe, easy tethering. Nickel-plated, cast iron, D-ring connection point attaches to a Squids Lanyard (not included) to prevent drops. Power tool trap is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Small size holds power tools up to 6 lb. with maximum dimensions of 2-3/4" wide x 3-1/2" deep x 2-1/2" high. |
| Material Details | <ul><li>Cast Iron – D-ring</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Squids 3780 Power Tool Trap – 3.3″ Width x 9″ Height x 4″ Length – 1 Each – Black – Nylon, Cast Iron
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 10 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cast Iron |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 3.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3780 |
| Product Name | 3780 Power Tool Trap |
| Application/Usage | Power Tool |
| Manufacturer Part Number | 19784 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3780 Power Tool Trap securely wraps around the battery portion of drills, impact drivers and other cordless power tools. Two hook-and-loop straps secure the battery boot on your tool's drill battery for safe, easy tethering. Nickel-plated, cast iron, D-ring connection point attaches to a Squids Lanyard (not included) to prevent drops. Power tool trap is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Large size holds power tools up to 10 lb. with maximum dimensions of 3-1/2" wide x 5" deep x 3-1/2" high. |
| Material Details | <ul><li>Cast Iron – D-ring</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |













