Squids 3390 Dual Band Arm ID/Badge Holder with Hook-and-Loop Closure, Vertical, Black, 3.75 x 5.75, 2.75 x 4.75 Insert
Login to View Prices
Squids 3390 Dual Band Arm ID/Badge Holder with hook and loop closure is designed for easy access and prevention of lost IDs and badges. A dual elastic band with hook and loop closures adjusts to fit a range of arm sizes or over bulky outwear, while a large interior pocket keeps both IDs/badges and small items secure, such as keys, EZ passes and money. The large clear window is made with durable vinyl for protection and long-lasting use. This arm band holder fits most ID badges or access cards measuring 4.75″ x 2.75″.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 5.00 × 1.00 in |
| Orientation | Vertical |
| For Use With | ID Badge |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Arm Band Card Holder Kits |
| Name Badge Holder Color(s) | Black |
| Load Orientation | Top |
| Name Badge Holder Material( | Vinyl |
| Name Badge Holder Width | 3.75" |
| Name Badge Label Width | 2.75" |
| Name Badge Label Length | 4.75" |
| Name Badge Holder Length | 5.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476199663 |
| MPN | 19966 |
| Brand | ergodyne® |




















Reviews
There are no reviews yet.