Squids 3003 Retractable Tool Lanyard – Dual Locking Carabiners 2lbs 09kg
Login to View Prices
Squids 3003 Retractable Tool Lanyard – Dual Locking Carabiners, 2lbs / 0.9kg – 1 Each – 1.98 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 1.5″ Height x 5″ Width x 48″ Length – Gray – Nylon, Fiberglass
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121-2018</p> |
| Maximum Load Capacity | 1.98 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3003 |
| Product Name | 3003 Retractable Tool Lanyard – Dual Locking Carabiners, 2lbs / 0.9kg |
| Manufacturer Part Number | 19303 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tether your hand tools to this 3003 Retractable Tool Lanyard with Carabiners to avoid potential snagging hazards. Auto-locking carabiner carries your tools. Attach tethering carabiner to your tool belt, D-ring or other anchor points. Lanyard tethers tools weighing up to 0.5 lb. (0.23 kg.) while retracted and 2 lb. (0.9 kg.) tools without retracting to prevent falling objects while at heights. Cord is made of high-strength, lightweight, cut-resistant Dyneema to withstand harshest conditions. Retractable, swiveling carabiner end reduces tangles by rotating tools. Fiberglass-reinforced, durable housing is textured for gripping. Housing also protects internal components while the tapered cord exit limits concrete and other debris from entering. Retractable cord reaches up to 48" (122 cm). Lanyard is tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights to prevent dropped objects. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4 oz |











