Springhill Multipurpose Cardstock – White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 90 lb Basis Weight – Smooth, Hard – 250 / Pack – Acid-free
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Hard |
| Basis Weight | 90 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | Springhill |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose Cardstock – White |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 15101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose paper is designed to run on small offset presses, large offset presses, copiers, laser printers and inkjet printers as well as plain paper fax machines that accept a higher basis weight. Acid-free design offers an added archival quality that extends the life of your documents. Smooth, level printing surface allows a proper ink holdout and dries quickly. 90 lb. Index meets USPS regulations for 7 point reply cards.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Springhill Multipurpose Cardstock – White – 92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 110 lb Basis Weight – Smooth, Hard – 1 / Pack – Acid-free
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Hard |
| Basis Weight | 110 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | Springhill |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose Cardstock – White |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 15300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose paper is designed to run on small offset presses, large offset presses, copiers, laser printers and inkjet printers as well as plain paper fax machines that accept a higher basis weight. Acid-free design offers an added archival quality that extends the life of your documents. Smooth, level printing surface allows a proper ink holdout and dries quickly. 110 lb. Index meets USPS regulations for 9 point reply cards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
Springhill Multipurpose Cardstock – White – 92 Brightness – 97% Opacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 67 lb Basis Weight – Soft, Toothy – 1 / Pack – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – Acid-free, Die-cut, Foldable, Pre-scored, Fast-drying, Archival-safe
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Opacity Percentage | 1997-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Toothy |
| Basis Weight | 67 lb |
| Product Color | White |
| Product Material | Wood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 92 |
| Brand Name | Springhill |
| Features | Archival-safe |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose Cardstock – White |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Line | Vellum Bristol |
| Manufacturer Part Number | 16000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Vellum bristol paper is designed to run on small offset presses, large offset presses, copiers, laser printers and inkjet printers as well as plain paper fax machines that accept a higher basis weight and vellum finish papers. Acid-free design offers an added archival quality that extends the life of your documents. Smooth, level printing surface allows a proper ink holdout and dries quickly. 67 lb. Digital Vellum Bristol Cover meets USPS regulations for 7 point reply cards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |




















