SIDE-TAB Storage Boxes, Letter Files, White/Blue, 12/Carton
Login to View Prices
Drop-front lid provides easy access to end-tab patient files and medical records. Designed for shelf storage, these sturdy units stack two high. Center divider holds file folders upright for easy organization. String & button closure keeps files securely stored.Package Includes: (24) Strings; (12) Drawers; (1) Divider
Additional information
| Weight | 14.7320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 37.50 × 5.25 in |
| Maximum Stacking Height | 2 |
| Box Type | File Storage |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Closure Type | Two Flaps |
| Handle | Side Hand Holes |
| Fastener Style | String & Button |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Color(s) | White/Blue |
| Material(s) | 2-Ply Cardboard Bottom |
| Number of Bins | 1 |
| Package Includes | (1) Divider |
| Inner Depth | 13.5" |
| Strength | Medium-Duty |
| File Size Format | Letter |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Color Family | Multicolor |
| Inner Height | 10.75" |
| Inner Width | 15.25" |
| UPC | 077511000614 |
| MPN | 00061 |
| Brand | Bankers Box® |

















Reviews
There are no reviews yet.