Side-Press Restroom Mop Dual Bucket Combo, 4 gal, Plastic, Red
Login to View Prices
Unique side-press wringer/dirty-water bucket allows you to keep your mop water separate from your waste water. Bent-arm handle provides better leverage. Narrow-deep design and swivel casters ensure easy maneuvering. Mounts on standard cleaning carts; casters are removable.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.80 × 13.80 × 11.80 in |
| Capacity Range (Volume) [Ma | 4 gal |
| Mop Head Size Range | General Mopping |
| Global Product Type | Bucket/Wringer Combos |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 22.5" |
| Height | 20" |
| Color(s) | Red |
| Caster/Glide/Wheel Type | Four 3" TPR Swivel Casters |
| Width | 16.5" |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475605229 |
| MPN | COMSR |
| Brand | Unger® |








Reviews
There are no reviews yet.