Side-Panel Platform Truck, 2,000 lb Capacity, 24.25 x 56 x 41.25, Black
Login to View Prices
Platform truck is ideal for moving small packages and materials. Heavy-duty wire side panels may be individually removed to accommodate bulky items. Side-panel cut-outs simplify loading and delivery. Duramold™ precision-engineered resin-metal composite structure ensures maximum durability. Molded-in tie-down slots minimize the hassle associated with transporting fragile items. Textured deck surface helps reduce slippage.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 60.9029 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.88 × 15.50 × 24.88 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Maximum Weight Capacity | 2,000 lbs |
| Caster/Glide/Wheel Type | (2) 5" TPR Swivel Casters |
| Material(s) | Metal Composite |
| Ship Class Code | B |
| Overall Dimensions | 24.25 x 56 x 41.25 |
| Color Family | Black |
| Global Product Type | Platform Trucks |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876202687 |
| MPN | FG448600BLA |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |










Reviews
There are no reviews yet.