Avery® Avery® Printable Shipping Labels, 2.5″ x 4″ , 200 Labels (5815)
Login to View Prices
Avery® Avery® Printable Shipping Labels, 2.5″ x 4″ , 200 Labels (5815)
Avery® Avery® Printable Shipping Labels, 2.5″ x 4″ , 200 Labels (5815) – 2 1/2″ Width x 4″ Length – Permanent Adhesive – Rectangle – Inkjet – White – Paper – 8 / Sheet – 25 Total Sheets – 200 Total Label(s) – 200 Pack – Customizable, Smudge-free, Jam-free, Smudge Resistant, Stick & Stay
Additional information
| Weight | 0.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.10 × 9.45 × 0.44 in |
| Special Features | 8.5 x 11 Sheets for Inkjet Printers |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Sheet (W x L) | 8.5 x 11 |
| Sheets Per Unit | 25 |
| Label Color(s) | White |
| Material(s) | Paper |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Labels Per Unit | 200 |
| Labels Per Sheet | 8 |
| Label Size - text | 2.5 x 4 |
| Interpack Quantity Descript | 8/Sheet, 25 Sheets/Pack |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072782058159 |
| MPN | 5815 |
| Brand | Avery® |
| product-type | Shipping Label |
| environmentally-friendly | Yes |
| number-of-labels-per-sheet | 8 |
| printable | Yes |
| total-number-of-labels | 200 |
| number-of-sheets | 25 |
| product-color | White |
| product-material | Paper |
| country-of-origin | Mexico |
| shape | Rectangle |
| adhesive-type | Permanent |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| features | Stick & Stay |
| manufacturer | Avery |
| product-name | Avery® Printable Shipping Labels, 2.5" x 4" , 200 Labels (5815) |
| print-technology | Inkjet |
| product-line | TrueBlock |
| finishing | Matte |
| label-length | 4" |
| label-width | 2 1/2" |
| manufacturer-part-number | 5815 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Not your basic label. These Avery shipping labels are guaranteed to stick and stay put on cardboard, envelopes, paper, glass or metal with Ultrahold permanent adhesive. No need to worry about the mailing address labels lifting, curling or falling off like other brands. Our TrueBlock technology lets you cover up everything underneath the 2.5" x 4" shipping address labels, so you can reuse boxes and packaging by blocking out old labels, markings and mistakes for a polished, professional appearance. Avery white mailing labels are made from FSC certified paper and are fantastic for shipping and mailing jobs, as well as for creating custom labels for gift tags, crafting, party favors and more. These printable address labels feature Sure Feed® Technology that will help avoid printing misalignments and jams, and each 8.5" x 11" sheet is optimized for inkjet printers so your prints result in lush colors and crisp text. Effortlessly customize your blank address labels with your own logos, graphics or images or use the free mail label templates and designs at avery.com/templates. This item comes with 8 labels per sheet and includes 25 sheets for a total of 200 blank white labels. <br /> <p><br /></p> |
| 0 | 0 |









Reviews
There are no reviews yet.