Shell Education Learn at Home Grade Level Bundle Printed Book by Debra J Housel Christine Dugan
Login to View Prices
Shell Education Learn At Home Grade Level Bundle Printed Book by Debra J. Housel, Christine Dugan – 340 Pages – Book – Grade 3 – Multilingual
Additional information
| Brand | Shell Education |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 3 |
| Number Of Pages | 340 |
| Subject | Science/Mathematics/Social Studies |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 13" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.7" |
| Category | Education |
| Brand Name | Shell Education |
| Language | Multilingual |
| Manufacturer | Shell Education |
| Product Name | Learn At Home Grade Level Bundle |
| Distribution Media/Method | Book |
| Author | Christine Dugan |
| Manufacturer Part Number | 51685 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reading book set features literacy-focused readers and activity sheets to help young learners reinforce and develop key literacy skills. Daily practice sheets cover an array of topics and include activities that are aligned to national and state standards. The individual readers discuss literacy concepts in a fun way. Text features, such as bold print, captions, index and glossary, increase comprehension and language fluency. Book set includes Mammal Mania, Sweet: Inside a Bakery, Buy It! History of Money, and 180 Days of Reading for Third Grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
Shell Education Learn at Home Grade Level Bundle Printed Book by Debra J Housel Christine Dugan
Login to View Prices
Shell Education Learn At Home Grade Level Bundle Printed Book by Debra J. Housel, Christine Dugan – 340 Pages – Book – Grade 3 – Multilingual
Additional information
| Brand | Shell Education |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 3 |
| Number Of Pages | 340 |
| Subject | Science/Mathematics/Social Studies |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 13" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.7" |
| Category | Education |
| Brand Name | Shell Education |
| Language | Multilingual |
| Manufacturer | Shell Education |
| Product Name | Learn At Home Grade Level Bundle |
| Distribution Media/Method | Book |
| Author | Christine Dugan |
| Manufacturer Part Number | 51685 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reading book set features literacy-focused readers and activity sheets to help young learners reinforce and develop key literacy skills. Daily practice sheets cover an array of topics and include activities that are aligned to national and state standards. The individual readers discuss literacy concepts in a fun way. Text features, such as bold print, captions, index and glossary, increase comprehension and language fluency. Book set includes Mammal Mania, Sweet: Inside a Bakery, Buy It! History of Money, and 180 Days of Reading for Third Grade.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |















